AKREP (SCORPIONIDEA) İLAÇLAMA

Akrep dünyanın her yerinde bulunabilen eklem bacaklı ve çok zehirli bir hayvandır. Akrepler geceleri aktiftirler,vücutları yüksek sıcaklık ve düşük soğuğa dayanıklı haldedir.Akreplerin boyları türe göre değişir,çoğunlukla 5 cm boyundadırlar. Sarı,mavi,kırmızımsı kahverengi ve siyah Renklerinde türleri vardır.Akrepler böcek yiyerek beslenirler.Yiyecek bulma ve korunma amacıyla açık noktalardan bina içlerine girerler.İç alana girdiklerinde elbise,ayakkabı içi,yatak gibi risk yaratan noktalarda dolaşırlar.Özellikle akreplere el ile dokunmak oldukça tehlikelidir.Geceleri aktiftirler.Gündüzleri karanlık ve serin yerlerde, yuvalarında geçirirler.Bahar ve sonbahar yağmurlarıyla aşağıdaki yuvalarını su basınca bina içerisine girişleri sıklaşır.Çok zehirlidirler.Koruma içgüdüsüyle temas edince sokarlar. İnsanlarda hayati tehdit oluştururlar.

 

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Tüm akrepler sokar ancak, çok az türleri hariç, yalnız böcek sokmasına alerjik reaksiyon verenler için tehlikelidirler. Sokma vakalarında doktora gidilmesi gerekir.

 

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Bu canlılar çok dayanıklı ve çok dirençli hayvanlardır.Akrep ile mücadele yöntemleri uzmanlık gerektirir.Akrep görüldüğü anda akrep canlısına müdahale etmeden,acil olarak kesin çözüm için yasal ve profesyonel bir ilaçlama şirketi ile temasa geçmek gerekir.