ÇIYAN(ÇİYAN) İLAÇLAMA

Genelde bina çevrelerinde görülen türleri 5 cm türlere göre kahverengi ve turuncu-kahverengi. 3-10 cm büyüklüğünde 2-8 mm eninde yassı halkalı etrafında 17 çift anteni olan zehirli canlılardır. Gündüzleri evlerin nemli, loş ve karanlık yerlerinde, taş altlarında, deliklerde gizlenirler. Geceleri dolaşır, böcek ve solucanlar ile beslenir, insana saldırmazlar.Çıplak ayakla dolaşırken, terlik, ayakkabı giyerken sokarlar. Isırdığı yerde bir birine benzeyen iki tane koyu renkte iz görülür ve örümcekteki gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Rutubetli alanlarda yaşayan yırtıcı (predator) haşerelerdir. Böcek ve örümcekleri geceleri avlayarak beslenirler.Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık, çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar. Çok uzun ayaklarıyla tanınan ev çıyanları hariç, nadiren iç mekanlarda görülürler.Dış alanlarda,toprakla teması olan rutubetli ve korumalı yerlerde yaşarlar. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

SAĞLIĞA ZARARLARI

Çıyan oldukça zehirli ve tehlikeli bir canlıdır.Çıyanın soktuğu insan felç olabilir ve ölebilir.Zehri ayaklarında bulunur. Çıyan’a el ile temas etmek oldukça sakıncalıdır. Çıyan sokan insanlarda deride yanma, kaşıntı, deride kızarma, kabarma, bulantı, kusma,iştahsızlık ve baş ağrısı gibi şikâyetler görülür.Çıyan sokmasında yapılacak ilk müdahale kan akışını yavaşlatmak için ısırılan yerin 4-5cm kadar üzeri sıkıca bağlanmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Üredikleri kulübe ve evler boşaltılır içerisi ve dışarısı ile üreme yerleri kalıcı ilaçlarla ilaçlanır. Çıyan ısırmalarında ısırılan yer hızla emilir gerekirse ısırık yeri biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve doktora getirilir.İç alanlara girişlerini önlemek için, binaların dış cephelerindeki çatlak ve deliklerin kapatılması, sarmaşık gibi yoğun bitkilerin binadan uzak tutulması gereklidir. İç mekanlarda çıyanlara karşı verilecek mücadelede Önder İlaçlama gibi yasal ve profesyonel firmaya müracaat etmek hem zaman kaybını hem de daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.