güveGÜVE (LEPİDOPTERA) İLAÇLAMA

Güve 3 mm boylarında küçük ve oval böceklerdir.Halk arasında pulkanatlılar olarakta anılır.kelebeğe benzeyen birçok türü vardır.Güveyi kelebekten ayıran özelik Güvelerin kanatlarının pullu ve tüylü oluşudur.Önce kurtcuk olarak yaşar,sonra kelebek şekline dönüşerek yumurtlar.Bunlar insanlara zarar vermez ama kişisel eşyalara, giysilere zarar verirler. Güveler hayvan kılından yapılmış her türlü eşya üzerine yerleşirler ve yerler. (Kaşmir, yünlü, ipekli giysiler,kilim,halı)vs gibi Güveye evlerde, deri fabrikalarında, kumaş fabrikalarında, hububat ve tahıl ambarlarında ve hububat ve tahıl depolarında olmak üzere birçok ortamda rastlanır. Güve yaşadıkları alanlara göre değişik isimlerle adlandırılır. Bunlar; tahıl güvesi, halı güvesi, deri güvesi, odun güvesidir.

Tahıl güvesi; bu tür güveler tahılla beslendiği için bu ismi almıştır. Tahıl tanelerinin iç kısmını yer ve içi boşalan tahıla yumurtalarını bırakır. Ambarlarda görülür ve bulundukları ortam sıcak olduğundan çok çabuk ürer.

Halı güvesi; evdeki giysi ve halıları kemiren bir türdür. Halı güvesi susuzluğa ve açlığa uzun süre dayanabilir. Yumurtalarını koza içine sararak bırakır.

Deri güvesi; deri kemirerek beslenir. Genellikle evdeki deri eşyalarda ve deri ürünleri satan mağazalarda, sıkça görünür.

Odun güvesi; tahta ve ahşaptan oluşan eşyaları kemirerek beslenir. İnsanları ısırarak ve sokarak zarar vermez.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Güvenin insanlara ve diğer canlılara zararı yoktur.Fakat kişisel eşyalara ve giysilere zarar verirler.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Güve ile bireysel mücadele mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı izin belgesi ve uzman kadrosu olan firmalar tarafından güvenin türüne göre uygun ilaçlama yapılmalıdır.aygın ortamlarda kontrol için kesinlikle profesyonel bir uygulamaya baş vurmak ve ayrıca korunmak için şahsi önlemler almak gerekir.İlaçlama bulunduğu ortama ve  türüne  göre yapılmalı.Evlerde,giysileri kesinlikle tavan arası, merdiven alt gibi yerlerde saklamayın.Temiz kutu içinde saklayın ve tam kapalı tutun.Giysileri kullanma talimatına uygun olarak saklayın.Kutuların içine naftalin koyun.