KIRKAYAK

Kırkayak’ın farklı birçok türü bulunur.Türüne bağlı olarak farklı boylarda olabilirler. Kırkayaklar maksimum 10 cm kadar büyüyebilirler.Kırkayak adından da anlaşıldığı gibi birçok ayağa sahip bir haşeredir.Kırkayak omurgasız bir hayvandır.Erişkin bir kırk ayak üzerinde 200 e yakın ayak sayısı bulunur.Kırkayak üzerindeki bütün çift ayaklar simetriktir. Yön bulmada ve besinlerini bulmada kullandıkları iki adet organları bulunur.Kırkayak vücudu bölmelerden oluşur ve bölmeler genellikle renklidirler. Kırkayaklar beslenme konusunda hem etçil hem otçuldurlar.Yani eline geçen her türlü besini tüketirler.Kırkayak genellikle bitkilerin yeni filizlerini ve sürgülerini kemirerek yerler.Bitkilerin çürümüş kısımlarını ve ölen hayvanların etini tükettikleri gibi aynı zamanda yakaladıkları ufak böcek türlerinide yerler.Yaşam alanı olarak besinlerine rahat ulaşabileceği yerleri seçer.Ormanlarda, ağaç altlarında, ağaç kabuğunda, yaprak altlarında, çalı çırpı içinde, nemli topraklarda, evlerin çatıları, evlerin bodrumları, evimizin içinde olmak üzere genel olarak her yerde rahatlıkla rastlayabiliriz.Görünüş olarak genellikle kahverengimsi, kırmızımsı ve siyah renklerde olabilirler.Kırkayak yumurtalarını; yavrularının besin kaynağına rahat ulaşabilecek yerlere bırakır.Kırkayak yavruları yaklaşık 4-5 ay zarfında erginliğe ulaşırlar.Yumurtadan çıkan kırkayak yavruları etraftan beslenir, insanları ısıran kırkayak türleri mevcuttur.Kırkayak ısırmasından insanlar zehirlenebilir.Isırılan kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Kırkayak böceklerinin türüne göre zehirli ve zehirsiz olanı vardır.Kırkayaklar genellikle masum canlılar olarak bilinirler.Fakat zehirli olan türleri ise çok tehlikelidir.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Kırkayak ile mücadele çok önemlidir,Profesyonel bir ilaçlama firmasına müracaat etmeniz gerekmektedir.İlaçlama yapılırken mutlaka ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanan özel ilaçlar kullanılmalıdır.